Astrid Kessler, sopraano

Itävaltalainen sopraano Astrid Kessler aloitti lauluopintonsa 16-vuotiaana Soulin kansainvälisessä koulussa. New Yorkin Oswegon State Universityn näyttelijänopintojen jälkeen hän opiskeli laulua Hochschule für Musikissa Nürnbergissä professori Elisabeth Kovacsin johdolla ja jatkoi opintojaan professori Reiner Goldbergin johdolla Berliinissä ja professori Peter Anton Lingin johdolla Hannoverissa.

Hän teki oopperadebyyttinsä Theater Osnabrückissa vuonna 2011 Donna Elviran ja Angèle Didierin rooleissa. Vuodesta 2012 lähtien hän on kuulunut Mannheimin kansallisteatterin ensembleen, jossa hän on laulanut lähes kaikki alaansa sopivat roolit.

Kesslerin suunnitelmissa tälle vuodelle ovat muun muassa Zemlinskyn Lyyrinen Sinfonia Espoossa ja Sieglinden rooli Valkyyria-oopperassa Dortmundissa. Hän on menestyksekkäästi laulanut Sieglinden roolia useasti aikaisemminkin, mm. Ludwigsburgin festivaaleilla Klaus Florian Vogtin ja Catherine Fosterin rinnalla ja Chemnitzin oopperatalossa. Hän debytoi myös Chrysothemiksen roolissa Elektran uudessa tuotannossa.

Viime aikoina hän on laulanut Abigailin roolin Nabuccossa Karlsruhessa, Alice Fordin roolin Falstaffissa Stuttgartissa, Richard Straussin Salomen nimiroolin Wienin Kansallisoopperassa, Evan roolin Wagnerin Nürnbergin mestarilaulajissa Leipzigissa, Elsan roolin Lohengrinissä Dortmundissa, Elisabethin roolin uudessa Tannhäuser-tuotannossa Essenissä Tomáš Netopilin johdolla, Rosalinden Die Fledermausissa Düsseldorfissa, Stuttgartissa ja Tokiossa, Sieglinden Dortmundissa sekä Lohengrinin konserttiesityksessä Ludwigsburgin festivaaleilla.